ZATEPLENIE NEHNUTEĽNOSTI | postavitdom.sk

ZATEPLENIE NEHNUTEĽNOSTI | postaviť dom

V interiéri vášho domova by rozhodne nemala chýbať zdravá a príjemná klíma. Či už je leto alebo zima, vo svojom dome alebo v byte by ste sa mali za každých okolností cítiť pohodlne. Počas horúcich a sparných dní v ňom nájsť požadovaný chládok a počas daždivého a studeného počasia sa ukryť do jeho vyhriatych priestorov.

Aby sa vám podarilo dosiahnuť takýto výsledok, ideálnym riešením je zatepliť vašu nehnuteľnosť. Hlavná úloha zateplenia spočíva v uchovávaní tepla získavaného vykurovaním. Tepelná izolácia zabezpečuje, aby z vášho domova zbytočne neunikalo teplo, ktoré vzniklo kúrením. Správne zateplenie teda umožňuje znížiť energetickú náročnosť budovy a tým do značnej miery šetrí vaše náklady na bývanie.

Tepelná izolácia zároveň významne pomáha chrániť obvodové múry stavby, vďaka čomu predlžuje ich životnosť. V zime bráni premŕzaniu vonkajších stien a v lete ich rýchlemu prehrievaniu. Správne zateplenie navyše zaistí, aby vám nezatekalo do interiéru a zbaví vás tak nežiadúcich plesní, rias a húb.


Aké materiály na zateplenie je možné použiť?

Dnešná doba ponúka skutočne rozmanitú škálu stavebných materiálov slúžiacich na zateplenie budov. Medzi najpoužívanejšie patrí klasický biely polystyrén, prípadne jeho novšia sivá verzia s prímesou grafitu. Ďalším často využívaným materiálom je minerálna vlna, ktorá sa vyznačuje najmä svojimi vynikajúcimi protipožiarnymi vlastnosťami. Na zatepľovanie sa nedávno začala používať i tepelnoizolačná omietka, ktorá je schopná výborne odvádzať vlhkosť a preto je skvelým pomocníkom v boji proti plesniam. Moderné a ekologické riešenie tepelnej izolácie zas ponúka korok alebo konopné vlákna.


Aký materiál na zateplenie si vybrať?

Každý typ stavby vyžaduje rozličný prístup k zatepleniu. Iná tepelná izolácia je vhodná pre nehnuteľnosť, ktorej základným materiálom je tehla a inak sa správa izolácia na budove, ktorej základným materiálom je napríklad panel. Rôzny typ termoizolácie si vyžadujú i základy stavby, podkrovie či steny a preto je veľmi dôležité nechať si pri výbere materiálu poradiť skúsenými odborníkmi.

Ak máte záujem o zateplenie staršej nehnuteľnosti, neoddeliteľnou súčasťou výberu vhodného materiálu je obhliadka súčasného stavu budovy a následné vypracovanie projektu jeho zateplenia s ohľadom na technické špecifikácie stavby. V prípade výstavby nového domu je zas nutné na zateplenie myslieť už s predstihom a zakomponovať návrh tepelnej izolácie do stavebného projektu. 

Ak ste už výber materiálu s odborníkmi starostlivo skonzultovali, nechajte si poradiť aj s optimálnou hrúbkou zateplenia. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam s nesprávnou tepelnou izoláciou a zabezpečíte, aby vaša fasáda spĺňala viac než len estetickú funkciu.

Najnovšie články

ZATEPLENIE NEHNUTEĽNOSTI